Formare in psihoterapie sistemica de familie si cuplu - acreditata CPR

imagine_ssf_articol_3.pngVrei sa devii un psihoterapeut de top?
Înscrie-te la Școala Sistemică de Formare – o școală de excelență în psihoterapia de familie și cuplu din România. 

Îmbinând cele mai noi tehnici de predare si formare profesională, Școala Sistemică de Formare – Gamma Institute oferă un cadru în care înveți nu doar să practici psihoterapia, ci și să duci această profesie la un alt nivel, să o transformi într-un stil de viață și să o practici la cele mai înalte standarde de calitate. Ma inscriu!

 

Formarea în psihoterapie sistemică de familie și cuplu la Gamma Institute cuprinde:

1. Formare teoretică (420 ore) - în care înveți 11 abordări terapeutice (de la cele clasice la cele postmoderne și contemporane), îți exersezi abilitățile de lucru în întregul proces terapeutic și înveți tehnici specifice de intervenție în problematici precum: terapia de cuplu, terapia familiei cu copii, terapia problemelor sexuale, terapia bolilor cronice/invalidante/psihosomatice, EFT, terapia pierderii, terapia divorțului și a procesului de iertare. Modulele teoretice sunt astfel strucuturate încât să ofere o experiență completă, de la înțelegerea conceptelor până la interiorizarea și aplicarea lor în propria viață și în intervenția ca psihoterapeut. Se lucrează pe cazuri concrete și se fac jocuri de rol, astfel încât să simți cum funcționează terapia sistemică și să-ți dezvolți abilitățile terapeutice într-un stil propriu.
2. Autocunoaștere și dezvoltare personală de grup și individuală (120 ore dezvoltare personală de grup + 30 ore de terapie educațională individuală). În urma parcugerii acestui proces de dezvoltare personală vei descoperi cea mai bună variantă a psihoterapeutului din tine și vei învăța cum s-o cizelezi și reinvetenzi continuu. Vei avea un model concret al propriului proces terapeutic, învățând cum să gestionezi propriile dificultăți și provocări în raport cu cele ale clienților tăi.
3. Intervizare (100 ore) – vei învăța cum să lucrezi cu colegii psihoterapeuți în formare, cum să vă sprijiniți reciproc în acest proces și îți vei crea o rețea de profesiniști pe care te vei putea baza ulterior în practica ta privată.

Alte oportunități ale Școlii Sistemice de Formare:

  • Accesul la cele mai noi informații, tehnici, materiale din domeniul psihoterapiei sistemice și nu numai;
  • Cursuri de formare continuă acreditate de Colegiul Psihologilor din Romania, la prețuri preferențiale (vezi detalii despre cursurile cu credite aici);
  • Accesul la conferințe, evenimente și comunicări științifice organizate de Gamma Institute (vezi evenimentele Gamma Institute);
  • Proiecte internaționale și schimburi de bune practici prin programul Erasmus+ (vezi mobilitatile si proiectele Erasmus+);
  • Posibilitatea de a face practică și/sau voluntariat în departamentele Gamma Training, Gamma Clinic Psychology și Gamma Projects & Research și de a face parte dintr-o echipă care practică psihoterapia ca vocație și pasiune, nu doar ca profesie (voluntariatul Gamma)

Beneficii ale formării în psihoterapie sistemică la Gamma Institute:

  • procesul de formare este ușor de parcurs, cu un program bine definit (un modul de formare la 2 luni)
  • toate serviciile sunt incluse în același pachet de formare (teorie și aplicații, dezvoltare personală, practică în clinica școlii, supervizare și cercetare), fiind asigurată toată logistica necesară
  • după cei doi ani obții atestatul de liberă practică eliberat de Colegiul Psihologilor din România ca psihoterapeut de familie si cuplu practicant în supervizare, putându-ți deschide propriul cabinet individual de psihologie și să începi practica privată.
  • beneficiezi de îndrumare permanentă din partea echipei Gamma Institute cu privire la toate procedurile de formare și atestare, precum și despre parcursul tău profesional

Toate acestea într-un mediu de învățare și dezvoltare deschis, inovativ și cu oameni care duc psihoterapia la nivel de artă.

Vrei să faci parte in comunitatea Gamma?
Înscrie-te completând formularul aici sau contactează-ne direct: 0770342192 – secretariat Școala Sistemică de Formare – Gamma Institute

In ce grupuri te poți înscrie?
Iași - 11-13 octombrie 2024 (online)
București - 11-13 octombrie 2024 (online)

Detalii despre curricula si tarifele SSF.