![](https://www.scoalasistemica.ro/sites/default/files/public/styles/ssf_courses_details/public/imce-images/courses/10931448_745233368930206_6997369725601160091_n.jpg?itok=_5sfezWp)
Al doilea modul abordează categoria tulburărilor psihosomatice, inventariindu-se ce este/ce nu este boala psihosomatică, tulburarea psihosomatică, cu exemple. De asemenea, cauzalitatea acestora, situații favorizante, factori psihologici, mecanismele de instalare, subliniindu-se importanța stării psihice, stare psihică ce influențează organismul prin combinarea a 3 mecanisme intercorelate: neuronal, hormonal și imunologic (mecanismele imunologice pot fi deprimate prin acțiunea neuro-hormonală).
Se va aborda apoi un model de intervenție structuralistă în cazuri psihosomatice și se va exemplifica cu un caz al unei intervenții a lui Minuchin, cu un comentariu de Lynn Hoffman.